Zastupanje.rs

Komšija vam smeta posed ili vam je oduzeo stvar, šta da radite?

Ako vam neko uznemirava ili oduzme posed, tužbu zbog smetanja državine morate podneti u roku od 30 dana od kada ste saznali za smetanje i ko ga je učinio, a najkasnije u roku od godinu dana. Sud tada ne pita ko je vlasnik, nego samo ko je poslednji imao državinu stvari i šta je promenjeno, i postupa hitno.

Kako teče spor zbog smetanja državineSmetanje državine: tužba u roku od 30 dana od saznanja, najkasnije godinu dana (čl. 77 ZOSPO); sud ispituje samo poslednje stanje i smetanje (čl. 78 ZOSPO, čl. 450 ZPP); sud odlučuje o predlogu za privremenu meru u roku od 8 dana (čl. 451 ZPP); žalba 8 dana (čl. 452 ZPP); izvršenje u roku od 30 dana (čl. 453 ZPP).Smetanje ili oduzimanjeKomšija zagradio prolaz, promenio bravu, odneostvar.Tužba osnovnom suduZOSPO čl. 77.30 dana od saznanja, najkasnije 1 godina.Hitna raspravaZPP čl. 449 i 450.Samo poslednje stanje i smetanje.Rešenje i žalbaZPP čl. 452.Žalba u roku od 8 dana.IzvršenjeZPP čl. 453.U roku od 30 dana od isteka roka za radnju.
Tok spora. Izvori: Zakon o osnovama svojinskopravnih odnosa i Zakon o parničnom postupku.

Šta je državina i šta je smetanje?

Državina je faktička vlast na stvari: ko stvar stvarno drži i koristi, bez obzira da li je vlasnik. Državinu ima i onaj ko stvar drži preko drugog, na primer stanodavac preko zakupca, kao i onaj ko faktički koristi tuđu nepokretnost kao službenost, na primer prolaz preko tuđeg placa. Osnov: čl. 70. Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa.

Državinu nema onaj ko stvar drži za drugog po njegovim uputstvima, na primer radnik ili član domaćinstva. Osnov: čl. 71. istog zakona.

Smetanje državine je uznemiravanje ili oduzimanje državine, a svaki držalac ima pravo na zaštitu od njega. Osnov: čl. 75. istog zakona. Zaštitu ima i sudržalac, i to i prema drugim sudržaocima. Osnov: čl. 80. istog zakona.

Šta se najčešće smatra smetanjem?

Primeri iz prakse; zakon ne nabraja slučajeve, nego govori o uznemiravanju ili oduzimanju državine (čl. 75 ZOSPO).
SituacijaVrsta smetanja
Komšija postavio ogradu preko puta kojim ste prolaziliuznemiravanje ili oduzimanje državine prolaza
Stanodavac promenio bravu ili isključio struju i vodumože predstavljati oduzimanje ili uznemiravanje državine stana; vidi iseljenje
Neko parkira ili odlaže stvari na vašem dvorištuuznemiravanje državine
Suvlasnik zaključao zajedničku garažusmetanje među sudržaocima (čl. 80 ZOSPO)
Neko je odneo vašu stvaroduzimanje državine pokretne stvari

Koliki je rok za tužbu?

Sudska zaštita od uznemiravanja ili oduzimanja državine može se tražiti u roku od 30 dana od dana saznanja za smetanje i učinioca, a najkasnije u roku od godinu dana od nastalog smetanja. Osnov: čl. 77. Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa.

Nezavisno od spora zbog smetanja, zaštita državine može se tražiti i po osnovu prava na državinu, na primer na osnovu svojine ili službenosti. Osnov: čl. 81. istog zakona. Tada morate dokazati to pravo, a postupak nije vezan za rokove od 30 dana i godinu dana. Pogledajte službenost prolaza.

Šta sud ispituje, a šta ne?

  • Sud pruža zaštitu prema poslednjem stanju državine i nastalom smetanju. Nije od uticaja ko ima pravo na državinu, koji je pravni osnov i da li je držalac savestan. Osnov: čl. 78. st. 1. Zakona.
  • Zaštitu ima i držalac koji je državinu stekao silom, potajno ili zloupotrebom poverenja, osim prema onome od koga je tako stekao, ako od smetanja nisu protekli rokovi od 30 dana i godinu dana. Osnov: čl. 78. st. 2. Zakona.
  • Raspravlja se samo o činjenicama poslednjeg stanja državine i smetanja. Isključeno je raspravljanje o pravu, osnovu, savesnosti i naknadi štete. Osnov: čl. 450. st. 1. i 2. Zakona o parničnom postupku. Naknadu štete tražite posebnom tužbom.

Kako teče postupak?

  • Tužba se podnosi osnovnom sudu, a sudi sudija pojedinac. Osnov: čl. 24. st. 2. Zakona o uređenju sudova i čl. 35. Zakona o parničnom postupku.
  • Sud ove sporove rešava hitno. Nema odgovora na tužbu ni pripremnog ročišta; ako tuženi, iako uredno pozvan, ne dođe na glavnu raspravu, sud donosi rešenje zbog izostanka. Osnov: čl. 449. i 450. st. 3. ZPP.
  • Sud može i bez predloga i bez saslušanja druge strane da odredi privremenu meru, radi otklanjanja hitne opasnosti, sprečavanja nasilja ili nenadoknadive štete. O vašem predlogu odlučuje u roku od osam dana, a posebna žalba nije dozvoljena. Osnov: čl. 451. ZPP.
  • Rešenjem sud određuje zabranu daljeg uznemiravanja pod pretnjom novčane kazne, vraćanje oduzete državine i druge potrebne mere, uz rok za izvršenje. Osnov: čl. 79. ZOSPO i čl. 452. st. 1. ZPP.
  • Rok za žalbu je osam dana. Iz opravdanih razloga sud može odlučiti da žalba ne zadržava izvršenje. Osnov: čl. 452. st. 2. i 3. ZPP.
  • Izvršenje morate tražiti u roku od 30 dana od isteka roka koji je rešenjem određen za izvršenje radnje, inače gubite to pravo. Osnov: čl. 453. ZPP.

Da li smete sami da se branite?

Držalac ima pravo na samopomoć protiv onoga ko ga neovlašćeno uznemirava ili mu je oduzeo državinu, ali samo ako su ispunjena sva tri uslova: opasnost je neposredna, samopomoć je nužna i način odgovara prilikama. Osnov: čl. 76. ZOSPO. Ako niste sigurni, ne rušite i ne uklanjajte sami, nego podnesite tužbu.

Smetanje državine ili spor oko prava?

Razlika između spora zbog smetanja državine i spora oko prava.
PitanjeSmetanje državineSpor oko prava (svojina, službenost)
Šta se dokazujeposlednje stanje i smetanjeda imate pravo
Rok30 dana, najkasnije 1 godinanije vezan za rokove od 30 dana i 1 godine
Brzinahitan postupak, žalba 8 danaredovna parnica
Naknada štetene raspravlja setraži se posebnim zahtevom za naknadu štete

Osnov: čl. 77, 78. i 81. ZOSPO i čl. 450. ZPP.

Kako da podnesete tužbu, korak po korak?

  1. Zapišite kada ste saznali za smetanje. Rok od 30 dana teče od dana kada ste saznali za smetanje i za to ko ga je učinio.
  2. Prikupite dokaze o poslednjem stanju. Fotografije, svedoci i poruke koji pokazuju ko je i kako koristio stvar pre smetanja i šta je promenjeno.
  3. Podnesite tužbu osnovnom sudu. U tužbi opišite poslednje stanje državine, čin smetanja i tražite vraćanje u pređašnje stanje i zabranu daljeg smetanja.
  4. Po potrebi tražite privremenu meru. Ako preti hitna opasnost ili nenadoknadiva šteta, sud o predlogu odlučuje u roku od osam dana.
  5. Tražite izvršenje na vreme. Ako tuženi ne postupi po rešenju, izvršenje tražite u roku od 30 dana od isteka roka koji mu je sud dao.

Osnov: čl. 77. ZOSPO i čl. 451. i 453. ZPP.

Da li vam treba advokat i koliko košta?

Advokat nije obavezan, ali je rok kratak, a tužba mora tačno opisati poslednje stanje i smetanje. Koliko košta advokat, pogledajte u advokatskoj tarifi i kalkulator troškova. Primer troškova za spor sa stanodavcem je na stranici iseljenje.

Koliko košta spor zbog smetanja: tri primera

Uzeli smo tipičan slučaj: podnosite tužbu zbog smetanja državine pred osnovnim sudom i imate advokata. Sud ovde odlučuje rešenjem, a ne presudom. Iznose smo izračunali po Taksenoj tarifi i po Tarifi za rad advokata. To su naši proračuni za tri ishoda, a ne cena koju će vam neko garantovati.

Koliko plaćate vi kao tužilac u sporu zbog smetanja državine, u dinarima, bez PDV-a.
StavkaPoravnanje na prvom ročištuRešenje posle dva ročištaRešenje i žalba
Taksa za tužbu02.8002.800
Taksa za rešenje02.8002.800
Taksa za žalbu i odluku po žalbi005.600
Advokat: tužba27.50027.50027.500
Advokat: ročišta po 32.50032.50065.00065.000
Advokat: žalba0055.000
Ukupno60.00098.100158.700

Taksa se računa za vrednost od 10.000 dinara, koju zakon propisuje za smetanje državine (čl. 21. do 28. Zakona o sudskim taksama), pa iznosi 2.800 dinara. Isto toliko se plaća za tužbu, za rešenje, za žalbu i za odluku po žalbi (tarifni brojevi 1 i 2 Taksene tarife). Ako se spor završi poravnanjem pre nego što se zaključi prvo ročište, takse nema (član 9 Zakona o sudskim taksama).

Spor zbog smetanja nema novčanu vrednost, pa advokat po Tarifi naplaćuje 27.500 dinara za tužbu, 32.500 za ročište i 55.000 za žalbu (Tarifa za rad advokata). Ako je advokat u sistemu PDV, na nagradu se dodaje 20%. Ako izgubite, po pravilu plaćate i troškove druge strane. Ako dobijete, ove troškove po pravilu plaća protivnik. Svoj slučaj izračunajte u kalkulatoru troškova.

Primeri iz života

Zagrađen put

Petar 15 godina prolazi kolima preko komšijine livade do svoje njive. Komšija 1. marta postavi kapiju i zaključa je. Petar 10. marta podnosi tužbu zbog smetanja državine; sud ne ispituje da li Petar ima upisanu službenost, nego samo da je prolazio i da mu je prolaz zatvoren.

Promenjena brava

Stanodavac je zakupcu promenio bravu dok je bio na putu. Zakupac je za to saznao po povratku, posle tri nedelje, i od tada ima 30 dana za tužbu, ali najkasnije godinu dana od promene brave.

Najčešća pitanja o smetanju državine

Koliki je rok za tužbu zbog smetanja državine?

30 dana od dana kada ste saznali za smetanje i za učinioca, a najkasnije godinu dana od kada je smetanje nastalo. Posle toga zaštita po ovom postupku više nije moguća.

Da li sud pita ko je vlasnik?

Ne. Sud ispituje samo poslednje stanje državine i nastalo smetanje. Pravo na državinu, pravni osnov, savesnost i naknada štete se u ovom postupku ne raspravljaju.

Da li zaštitu ima i onaj ko nije vlasnik?

Ima. Zaštitu ima svaki držalac, na primer zakupac ili onaj ko faktički koristi tuđi put kao službenost. Čak i ko je državinu stekao silom ili potajno ima zaštitu, osim prema onome od koga je tako stekao, i to u istim rokovima.

Šta je razlika između smetanja državine i spora oko svojine?

Spor zbog smetanja državine je brz i gleda samo poslednje stanje. Spor oko prava, na primer ko je vlasnik ili da li postoji službenost, vodi se posebno i nezavisno od njega.

Smem li sam da uklonim ono čime mi komšija smeta?

Samopomoć je dozvoljena samo ako je opasnost neposredna, ako je samopomoć nužna i ako način odgovara prilikama. U ostalim slučajevima idite na sud.

Koliko traje postupak?

Zakon traži da sud ove sporove rešava hitno. Nema odgovora na tužbu ni pripremnog ročišta, a rok za žalbu je osam dana.

Šta sud može da naloži?

Zabranu daljeg uznemiravanja pod pretnjom novčane kazne, vraćanje oduzete državine i druge mere potrebne da se smetanje ne ponovi.

Šta ako tuženi ne postupi po rešenju?

Izvršenje morate tražiti u roku od 30 dana od isteka roka koji je sud odredio za izvršenje radnje, inače gubite to pravo.

Šta još treba da proverite?

Izvori: Zakon o osnovama svojinskopravnih odnosa  |  Zakon o parničnom postupku  |  Poslednja provera:

Koji propisi su izvori za ovu stranicu?

Veze ka propisima proverene Otvara se dokument izdavača ili institucije. Brojevi članova odnose se na navedeni propis.

AI pretraga sajta

Pronađite vodiče, postupke i advokate na sajtu.

Pretraga pronalazi sadržaj sajta. Ne unosite lične podatke.

    Otvori celu stranicu pretrage →