Zastupanje.rs

Koji sud je nadležan za vaš postupak?

Koji sud je nadležan zavisi od opštine i od vrste postupka. U Srbiji postoji 66 osnovnih sudova, 25 viših, 4 apelaciona i 16 privrednih.

Ukratko

  • Nađite svoju opštinu u tabeli. Vidite koji je vaš osnovni sud, kom višem pripada i gde ide žalba.
  • Sud se ne bira po tome gde vi živite, nego po pravilima o mesnoj nadležnosti. Po pravilu je to sud prebivališta tuženog.
  • Neki predmeti idu samo u Beogradu, bez obzira odakle ste.

Izvor: Zakon o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava  |  Poslednja provera:

Kako su sudovi poređani, od osnovnog do Vrhovnog?

Put predmeta kroz sudove Predmet počinje pred osnovnim ili višim sudom u prvom stepenu. O žalbi odlučuje viši sud ili apelacioni sud. Na vrhu je Vrhovni sud, koji odlučuje o vanrednim pravnim lekovima. Osnovni sud prvi stepen, 66 sudova Viši sud žalba, i prvi stepen za teža dela Apelacioni sud žalba na odluke višeg suda Vrhovni sud vanredni pravni lekovi
Privredni, prekršajni i Upravni sud imaju svoje lance, odvojene od ovog.

Osnovni sudovi po opštinama

Šezdeset šest osnovnih sudova. Uz svaki stoji viši sud kome pripada i apelacioni sud koji odlučuje o žalbi na odluke tog višeg suda.

Osnovni sudovi po opštinama, sa adresama i telefonima sedišta i navedenih sudskih jedinica. U istom redu piše i pripadajući viši i apelacioni sud.
Osnovni sudPokrivaAdresa i telefonViši sudApelacioni sud
Osnovni sud u Aleksincuopštine Aleksinac, Ražanj i Sokobanjasudska jedinica: SokobanjaSedište u Aleksincu · 18220
Ace Milojevića 2Telefon: 018/804-821
Sudska jedinica u Sokobanji · Sokobanja · 18230
Svetog Save 19Telefon: 018/830-210
Sudska kancelarija u Ražnju · Ražanj · 37215
Partizanska bbTelefon: 037/841-239
Viši sud u NišuApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Aranđelovcuopštine Aranđelovac, Rača i Topolasudska jedinica: TopolaSedište u Aranđelovcu · 34300
Knjaza Miloša 102Telefon: 034/6170-642
Sudska jedinica u Topoli · Topola · 11420
Bulevar Kralja Aleksandra 19Telefon: 034/617-0665
Viši sud u KragujevcuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Bačkoj Palanciopštine Bač i Bačka PalankaSedište u Bačkoj Palanci · 21400
Kralja Petra I 18Telefon: 021/754-299, 021/753-866
Viši sud u Novom SaduApelacioni sud u Novom Sadu
Prvi osnovni sud u Beogradugradske opštine Vračar, Zvezdara, Palilula, Savski venac i Stari gradKrivično odeljenje
Katanićeva 15Telefon: 011/655-3700
Građansko odeljenje
Bulevar Nikole Tesle 42aTelefon: 011/655-3873
Viši sud u BeograduApelacioni sud u Beogradu
Drugi osnovni sud u Beogradugradske opštine Voždovac, Grocka, Rakovica i ČukaricaGrađansko odeljenje
Katanićeva 15Telefon: 011/6354-553
Krivično odeljenje
Savska 17aTelefon: 011/635-4553
Viši sud u BeograduApelacioni sud u Beogradu
Treći osnovni sud u Beogradugradska opština Novi Beograd, a do 1. marta 2027. i Zemun i SurčinSedište u Beogradu · 11000
Bulevar Mihajla Pupina 16, Tošin Bunar 274gTelefon: 011/201-8200, 011/635-4090
Viši sud u BeograduApelacioni sud u Beogradu
Četvrti osnovni sud u Beogradu *gradske opštine Zemun i SurčinAdresa i telefon nisu navedeni u dostavljenom spisku. Sud još ne radi.Viši sud u BeograduApelacioni sud u Beogradu
Osnovni sud u Bečejuopštine Bečej i Novi Bečejsudska jedinica: Novi BečejSedište u Bečeju · 21220
Glavna 6Telefon: 021/6911-751
Sudska jedinica u Novom Bečeju · Novi Bečej · 23272
Žarka Zrenjanina 5Telefon: 023/772-475
Viši sud u ZrenjaninuApelacioni sud u Novom Sadu
Osnovni sud u Boruopština BorSedište u Boru · 19210
Moše Pijade 5Telefon: 030/458-490
Viši sud u ZaječaruApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Brusuopštine Aleksandrovac i Brussudska jedinica: AleksandrovacSedište u Brusu · 37220
Mike Đorđevića bbTelefon: 037/413-600
Sudska jedinica u Aleksandrovcu · Aleksandrovac · 37230
29. Novembra 1Telefon: 037/3552-416
Viši sud u KruševcuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Bujanovcuopštine Bujanovac i PreševoSedište u Bujanovcu · 17520
Karađorđa Petrovića bbTelefon: 017/651-021
Viši sud u VranjuApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Valjevuopština Osečina i grad ValjevoSedište u Valjevu · 14000
Karađorđeva 50Telefon: 014/294-294
Viši sud u ValjevuApelacioni sud u Beogradu
Osnovni sud u Velikoj Planiopštine Velika Plana i Smederevska Palankasudska jedinica: Smederevska PalankaSedište u Velikoj Plani · 11320
Momira Gajića 7Telefon: 026/522-205
Sudska jedinica u Smederevskoj Palanci · Smederevska Palanka · 11420
Vuka Karadžića 22Telefon: 026/310-355
Viši sud u SmederevuApelacioni sud u Beogradu
Osnovni sud u Velikom Gradištuopštine Veliko Gradište i GolubacSedište u Velikom Gradištu · 12220
Žitni Trg bbTelefon: 012/662-151, 012/662-152
Viši sud u PožarevcuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Vranjuopština Trgovište i grad VranjeSedište u Vranju · 17501
Kralja Milana 2Telefon: 017/423-990, 017/411-769
Viši sud u VranjuApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Vrbasuopštine Vrbas, Kula i Srbobransudska jedinica: KulaSedište u Vrbasu · 21460
Palih boraca 9/cTelefon: 021/704-769
Sudska jedinica u Kuli · Kula · 25230
Maršala Tita 268Telefon: 025/722-113
Viši sud u SomboruApelacioni sud u Novom Sadu
Osnovni sud u Vršcuopštine Bela Crkva, Vršac i Plandištesudska jedinica: Bela CrkvaSedište u Vršcu · 26300
Žarka Zrenjanina 41-43Telefon: 013/831-343
Sudska jedinica u Beloj Crkvi · Bela Crkva · 26340
Trg Oslobođenja bbTelefon: 013/851-171
Viši sud u PančevuApelacioni sud u Beogradu
Osnovni sud u Gornjem Milanovcuopština Gornji MilanovacSedište u Gornjem Milanovcu · 32300
Kneza Aleksandra Karađorđevića 29Telefon: 032/710-217
Viši sud u ČačkuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Despotovcuopštine Despotovac i Svilajnacsudska jedinica: SvilajnacSedište u Despotovcu · 35213
Saveza Boraca 71Telefon: 035/611-145
Sudska jedinica u Svilajncu · Svilajnac · 35210
Svetog Save 64Telefon: 035/312-179, 035/322-402
Viši sud u JagodiniApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Dimitrovgraduopština DimitrovgradSedište u Dimitrovgradu · 18320
Trg dr Zorana Đinđića 2Telefon: 010/363-171
Viši sud u PirotuApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Zaječaruopština Boljevac i grad ZaječarSedište u Zaječaru · 19000
Trg oslobođenja 30Telefon: 019/420-466
Viši sud u ZaječaruApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Zrenjaninuopštine Žitište i Sečanj i grad ZrenjaninSedište u Zrenjaninu · 23000
Kej 2. oktobra 1Telefon: 023/564-737, 564-738, 566-971, 530-943
Kancelarija za prijem u Sečnju · Sečanj · 23240
Vožda Karađorđa 55BTelefon: 023/3841-028
Viši sud u ZrenjaninuApelacioni sud u Novom Sadu
Osnovni sud u Ivanjiciopštine Ivanjica i LučaniSedište u Ivanjici · 32250
Boška Petrovića 9Telefon: 032/662-390
Viši sud u ČačkuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Jagodiniopština Rekovac i grad JagodinaSedište u Jagodini · 35000
Kneginje Milice 84Telefon: 035/221-409
Prijemna kancelarija u Rekovcu · Rekovac · 35260
Slađana Lukića bbTelefon: 035/8411-057
Viši sud u JagodiniApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Kikindiopštine Kikinda, Nova Crnja, Novi Kneževac i Čokasudska jedinica: Novi KneževacSedište u Kikindi · 23300
Svetozara Miletića 1Telefon: 0230/423-746, 423-015
Sudska jedinica u Novom Kneževcu · Novi Kneževac · 23330
Cara Dušana 2Telefon: nije naveden u spisku
Viši sud u ZrenjaninuApelacioni sud u Novom Sadu
Osnovni sud u Knjaževcuopština KnjaževacSedište u Knjaževcu · 19350
Kej Dimitrija Tucovića 5Telefon: 019/731-402
Viši sud u ZaječaruApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Kragujevcuopštine Batočina, Knić, Lapovo i grad KragujevacSedište u Kragujevcu · 34000
Ulica Slobode 4Telefon: 034/335-688, 307-600
Viši sud u KragujevcuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Kraljevuopština Vrnjačka Banja i grad Kraljevosudska jedinica: Vrnjačka BanjaSedište u Kraljevu · 36000
Pljakina 4Telefon: 036/334-278
Sudska jedinica u Vrnjačkoj Banji · Vrnjačka Banja · 36210
Bulevar srpskih ratnika bbTelefon: 036/611-362, 036/611-363
Viši sud u KraljevuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Kruševcuopštine Varvarin i Ćićevac i grad Kruševacsudska jedinica: VarvarinSedište u Kruševcu · 37000
Trg kosovskih junaka 3Telefon: 037/413-610
Sudska jedinica u Varvarinu · Varvarin · 37260
Marina Marinovića bbTelefon: 037/787-193
Viši sud u KruševcuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Kuršumlijiopštine Blace i KuršumlijaSedište u Kuršumliji · 18430
Palih Boraca 37Telefon: 027/381-702
Viši sud u ProkupljuApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Lazarevcugradska opština LazarevacSedište u Lazarevcu · 11550
Karađorđeva 19Telefon: 011/8123-167
Viši sud u BeograduApelacioni sud u Beogradu
Osnovni sud u Lebanuopštine Bojnik, Lebane i MedveđaSedište u Lebanu · 16230
Cara Dušana 118Telefon: 016/843-531
Viši sud u LeskovcuApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Leskovcuopštine Vlasotince i Crna Trava i grad Leskovacsudska jedinica: VlasotinceSedište u Leskovcu · 16000
Koste Stamenkovića 16Telefon: 016/242-812
Sudska jedinica u Vlasotincu · Vlasotince · 16210
Marka Oreškovića 3Telefon: 016/875-324, 016/875-335
Viši sud u LeskovcuApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Lozniciopštine Krupanj, Ljubovija i Mali Zvornik i grad Loznicasudska jedinica: LjubovijaSedište u Loznici · 15300
Ulica Jovana Cvijića 40Telefon: 015/878-135
Sudska jedinica u Ljuboviji · Ljubovija · 15308
Ulica Vojvode Mišića 45Telefon: 015/561-456
Viši sud u ŠapcuApelacioni sud u Novom Sadu
Osnovni sud u Majdanpekuopština MajdanpekSedište u Majdanpeku · 19250
Trg oslobođenja bbTelefon: 030/581-218
Viši sud u NegotinuApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Mioniciopštine Ljig i MionicaSedište u Mionici · 14242
Vojvode Mišića 28Telefon: 014/342-1225
Viši sud u ValjevuApelacioni sud u Beogradu
Osnovni sud u Mladenovcugradske opštine Barajevo, Mladenovac i Sopotsudska jedinica: SopotSedište u Mladenovcu · 11400
Kralja Aleksandra Obrenovića 76Telefon: 011/8231-144
Sudska jedinica u Sopotu · Sopot · 11450
Kosmajski Trg 3/5Telefon: 011/8251-197
Viši sud u BeograduApelacioni sud u Beogradu
Osnovni sud u Negotinuopštine Kladovo i Negotinsudska jedinica: KladovoSedište u Negotinu · 19300
Trg Stevana Mokranjca 1Telefon: 019/542-158
Sudska jedinica u Kladovu · Kladovo · 19320
22. septembra bbTelefon: 019/801-282
Viši sud u NegotinuApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Nišuopštine Gadžin Han, Doljevac i Svrljig i grad NišSedište u Nišu · 18101
Vožda Karađorđa 23Telefon: 018/504-100
Viši sud u NišuApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Novom Pazaruopština Tutin i grad Novi Pazarsudska jedinica: TutinSedište u Novom Pazaru · 36300
Žitni trg 16Telefon: 020/312-511
Viši sud u Novom PazaruApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Novom Saduopštine Bački Petrovac, Beočin, Žabalj, Sremski Karlovci, Temerin i Titel i grad Novi SadSedište u Novom Sadu · 21101
Sutjeska 3Telefon: 021/4876-136, 021/4876-140
Viši sud u Novom SaduApelacioni sud u Novom Sadu
Osnovni sud u Obrenovcugradska opština ObrenovacSedište u Obrenovcu · 11500
Aleksandra Ace Simovića 9aTelefon: 011/8727-059
Viši sud u BeograduApelacioni sud u Beogradu
Osnovni sud u Pančevuopštine Alibunar, Kovačica i Opovo i grad Pančevosudska jedinica: KovačicaSedište u Pančevu · 26101
Vojvode Radomira Putnika 13-15Telefon: 013/345-481, 013/344-366
Kancelarija u Alibunaru · Alibunar · 26310
Trg slobode 14Telefon: 013/641-165
Sudska jedinica u Kovačici · Kovačica · 26210
Maršala Tita 52Telefon: 013/661-143
Viši sud u PančevuApelacioni sud u Beogradu
Osnovni sud u Paraćinuopštine Paraćin i Ćuprijasudska jedinica: ĆuprijaSedište u Paraćinu · 35250
Majora Marka 1Telefon: 035/563-401
Sudska jedinica u Ćupriji · Ćuprija · 35230
Karađorđeva bbTelefon: 035/8470-264
Viši sud u JagodiniApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Petrovcu na Mlaviopštine Žagubica i Petrovac na Mlavisudska jedinica: ŽagubicaSedište u Petrovcu na Mlavi · 12300
Srpskih Vladara 159Telefon: 012/331-260, 012/333-131
Sudska jedinica u Žagubici · Žagubica · 12320
Trg oslobođenja 1Telefon: 012/643-119
Viši sud u PožarevcuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Pirotuopštine Babušnica, Bela Palanka i PirotSedište u Pirotu · 18300
Srpskih vladara 124Telefon: 010/321-585, 010/347-595
Viši sud u PirotuApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Požarevcuopštine Žabari, Kučevo i Malo Crniće i grad Požarevacsudska jedinica: KučevoSedište u Požarevcu · 12000
Trg Stevana Maksimovića 1Telefon: 012/544-090
Prijemna kancelarija u Žabarima · Žabari · 12264
Kneza Miloša 93Telefon: 012/250-257
Sudska jedinica u Kučevu · Kučevo · 12240
Žike Popovića 31Telefon: 012/852-538
Viši sud u PožarevcuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Požegiopštine Arilje, Kosjerić i Požegasudska jedinica: KosjerićSedište u Požegi · 31210
Uče Dimitrijevića 6Telefon: 031/811-355
Viši sud u UžicuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Pribojuopština PribojSedište u Priboju · 31330
Vuka Karadžića 28Telefon: 033/2445-171
Viši sud u UžicuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Prijepoljuopštine Nova Varoš i Prijepoljesudska jedinica: Nova VarošSedište u Prijepolju · 31300
Valterova 171Telefon: 033/712-116
Viši sud u UžicuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Prokupljuopštine Žitorađa, Merošina i ProkupljeSedište u Prokuplju · 18400
21. Srpske divizije 1Telefon: 027/321-784
Viši sud u ProkupljuApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Raškiopština RaškaSedište u Raški · 36350
Ratka Lukovića 23Telefon: 036/736-109
Viši sud u KraljevuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Rumiopštine Irig, Pećinci i RumaSedište u Rumi · 22400
Železnička 10Telefon: 022/2151-640
Viši sud u Sremskoj MitroviciApelacioni sud u Novom Sadu
Osnovni sud u Sentiopštine Ada, Kanjiža i SentaSedište u Senti · 24400
Glavni Trg 2Telefon: 024/811-094
Viši sud u SuboticiApelacioni sud u Novom Sadu
Osnovni sud u Sjeniciopština SjenicaSedište u Sjenici · 36310
Ahmeta Abdagića bbTelefon: 020-5741-223
Viši sud u Novom PazaruApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Smederevuopština Kovin i grad Smederevosudska jedinica: KovinSedište u Smederevu · 11300
Trg Republike 2Telefon: 026/613-205
Sudska jedinica u Kovinu · Kovin · 11320
Trg Oslobođenja bbTelefon: 013/742-371
Viši sud u SmederevuApelacioni sud u Beogradu
Osnovni sud u Somboruopštine Apatin i Odžaci i grad SomborSedište u Somboru · 25101
Venac vojvode Stepe Stepanovića 13Telefon: 025/412-221
Viši sud u SomboruApelacioni sud u Novom Sadu
Osnovni sud u Sremskoj Mitrovicigrad Sremska MitrovicaSedište u Sremskoj Mitrovici · 22000
Trg Svetog Dimitrija 39Telefon: 022/600-100
Viši sud u Sremskoj MitroviciApelacioni sud u Novom Sadu
Osnovni sud u Staroj Pazoviopštine Inđija i Stara Pazovasudska jedinica: InđijaSedište u Staroj Pazovi · 22300
Karađorđeva 3Telefon: 022/310-571
Sudska jedinica u Inđiji · Inđija · 22320
Kralja Petra Prvog 2Telefon: 022/560-743, 022/561-269
Viši sud u Sremskoj MitroviciApelacioni sud u Novom Sadu
Osnovni sud u Suboticiopštine Bačka Topola i Mali Iđoš i grad Suboticasudska jedinica: Bačka TopolaSedište u Subotici · 24000
Senćanski put 1Telefon: 024/554-111
Sudska jedinica u Bačkoj Topoli · Bačka Topola · 24300
Petefi Brigade 5Telefon: 024/715-799
Viši sud u SuboticiApelacioni sud u Novom Sadu
Osnovni sud u Surduliciopštine Bosilegrad, Vladičin Han i Surdulicasudska jedinica: Bosilegrad i Vladičin HanSedište u Surdulici · 17530
Srpskih Vladara bbTelefon: 017/825-020
Sudska jedinica u Bosilegradu · Bosilegrad · 17540
Georgi Dimitrova 79Telefon: 017/877-012
Sudska jedinica u Vladičinom Hanu · Vladičin Han · 18410
Svetosavska 1Telefon: 017/472-490
Viši sud u VranjuApelacioni sud u Nišu
Osnovni sud u Trstenikuopština TrstenikSedište u Trsteniku · 37240
Doktora Milunovića bbTelefon: 037/713-057
Viši sud u KruševcuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Ubuopštine Lajkovac i UbSedište u Ubu · 14210
3. oktobra 4Telefon: 014/411-315
Viši sud u ValjevuApelacioni sud u Beogradu
Osnovni sud u Užicuopštine Bajina Bašta i Čajetina i grad Užicesudska jedinica: Bajina BaštaSedište u Užicu · 31000
Nade Matić 4Telefon: 031/513-105
Sudska jedinica u Bajinoj Bašti · Bajina Bašta · 31250
Dušana Višića 1Telefon: 031/865-576
Viši sud u UžicuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Čačkugrad ČačakSedište u Čačku · 32101
Cara Dušana 8/1Telefon: 032/227-258, 032/222-252
Viši sud u ČačkuApelacioni sud u Kragujevcu
Osnovni sud u Šapcuopštine Bogatić, Vladimirci i Koceljeva i grad Šabacsudska jedinica: Bogatić i KoceljevaSedište u Šapcu · 15000
Karađorđeva 25Telefon: 015/354-614
Viši sud u ŠapcuApelacioni sud u Novom Sadu
Osnovni sud u Šiduopština ŠidSedište u Šidu · 22240
Cara Dušana 4Telefon: 022/712-126
Viši sud u Sremskoj MitroviciApelacioni sud u Novom Sadu

Izmena od 1. marta 2027.

Izmene objavljene 2026. godine primenjuju se od 1. marta 2027. Tada počinje sa radom Četvrti osnovni sud u Beogradu, a menja se i područje Trećeg osnovnog suda. Do tog dana važi ranija podela između osnovnih sudova u Beogradu.

Koliko brzo osnovni sudovi rešavaju parnice? Podaci za 2025.

Vrhovni sud objavljuje izveštaj o radu svakog suda. Iz izveštaja za 2025. godinu izdvojili smo parnične predmete, odnosno sporove oko novca, imovine i ugovora, za svih 66 osnovnih sudova (Godišnji izveštaj o radu sudova za 2025, Vrhovni sud).

Osnovni sudovi su u 2025. primili 147.132 parničnih predmeta, a rešili 147.805. Krajem godine nerešeno je ostalo 142.358 predmeta. Kada se nerešeni predmeti podele sa brojem rešenih, dobija se da bi sudovima trebalo prosečno oko 11,6 meseci da reše zaostatak, ako nastave istim tempom. To je naš proračun iz podataka izveštaja, a ne zvanični pokazatelj Vrhovnog suda.

Razlike među sudovima su velike. Među sudovima koji su rešili više od 1.000 parnica najbrži su Osnovni sud u Negotinu, Pančevu i Valjevu, sa manje od pet meseci. Najviše zaostatka imaju Osnovni sud u Lebanu, Drugi osnovni sud u Beogradu i Osnovni sud u Prijepolju, sa 18 do 24 meseca. To ne znači da će baš vaš spor trajati toliko, jer trajanje zavisi i od složenosti predmeta i od ponašanja stranaka.

Parnični predmeti (P) u osnovnim sudovima u 2025. Poslednja kolona je naš proračun: nerešeno na kraju godine podeljeno sa brojem rešenih, puta 12 meseci.
Osnovni sudPrimljenoRešenoNerešeno na kraju 2025.Meseci za zaostatak
Osnovni sud u Aleksincu2.7472.2312.02910,9
Osnovni sud u Aranđelovcu1.0371.01789610,6
Osnovni sud u Bačkoj Palanci80477293514,5
Prvi osnovni sud u Beogradu14.37115.02620.95916,7
Drugi osnovni sud u Beogradu4.9673.8516.14019,1
Treći osnovni sud u Beogradu9.20816.03817.94513,4
Osnovni sud u Bečeju4354833498,7
Osnovni sud u Boru1.0021.2497136,9
Osnovni sud u Brusu1.5651.4501.36811,3
Osnovni sud u Bujanovcu1.0901.0108199,7
Osnovni sud u Valjevu2.3602.3949314,7
Osnovni sud u Velikoj Plani2.4192.6052.0319,4
Osnovni sud u Velikom Gradištu4774883167,8
Osnovni sud u Vranju2.4382.8851.7747,4
Osnovni sud u Vrbasu1.2021.2541.0109,7
Osnovni sud u Vršcu7438493124,4
Osnovni sud u Gornjem Milanovcu6677745558,6
Osnovni sud u Despotovcu8719995186,2
Osnovni sud u Dimitrovgradu8997506,2
Osnovni sud u Zaječaru6.0424.7463.1738,0
Osnovni sud u Zrenjaninu1.5392.1309525,4
Osnovni sud u Ivanjici1.1189721.75521,7
Osnovni sud u Jagodini1.8501.5861.0838,2
Osnovni sud u Kikindi5315312345,3
Osnovni sud u Knjaževcu86660969413,7
Osnovni sud u Kragujevcu6.5136.7123.2165,7
Osnovni sud u Kraljevu2.6602.6652.48311,2
Osnovni sud u Kruševcu2.7412.6251.8288,4
Osnovni sud u Kuršumliji6318293174,6
Osnovni sud u Lazarevcu6428895317,2
Osnovni sud u Lebanu1.9852.8495.63823,7
Osnovni sud u Leskovcu6.85010.0029.06510,9
Osnovni sud u Loznici1.4401.4231.1089,3
Osnovni sud u Majdanpeku3324201032,9
Osnovni sud u Mionici2803431625,7
Osnovni sud u Mladenovcu8661.5371.0398,1
Osnovni sud u Negotinu1.5141.6134813,6
Osnovni sud u Nišu9.1699.4515.9097,5
Osnovni sud u Novom Pazaru1.3881.6001.1478,6
Osnovni sud u Novom Sadu13.23512.83910.5289,8
Osnovni sud u Obrenovcu6307301.35222,2
Osnovni sud u Pančevu2.4152.8411.0884,6
Osnovni sud u Paraćinu1.3551.6457035,1
Osnovni sud u Petrovcu na Mlavi1.9311.4541.1069,1
Osnovni sud u Pirotu1.4201.2458538,2
Osnovni sud u Požarevcu1.4121.5868466,4
Osnovni sud u Požegi1.2911.1719289,5
Osnovni sud u Priboju7007553024,8
Osnovni sud u Prijepolju7781.1231.69318,1
Osnovni sud u Prokuplju1.9171.7391.68311,6
Osnovni sud u Raški4544281925,4
Osnovni sud u Rumi7181.04093410,8
Osnovni sud u Senti2202411005,0
Osnovni sud u Sjenici5596993365,8
Osnovni sud u Smederevu2.9633.3882.3808,4
Osnovni sud u Somboru1.6892.3591.1035,6
Osnovni sud u Sremskoj Mitrovici9181.1908058,1
Osnovni sud u Staroj Pazovi1.5341.7001.1368,0
Osnovni sud u Subotici1.2071.7847264,9
Osnovni sud u Surdulici1.9471.6201.66712,3
Osnovni sud u Trsteniku73273265310,7
Osnovni sud u Ubu7947073485,9
Osnovni sud u Užicu1.2831.5258296,5
Osnovni sud u Čačku1.7921.7711.61410,9
Osnovni sud u Šapcu2.3952.5532.47311,6
Osnovni sud u Šidu188207975,6
Svi osnovni sudovi147.132147.805142.35811,6

U istoj godini osnovni sudovi su rešili 20.970 radnih sporova i 30.712 porodičnih sporova. Krajem godine nerešeno je ostalo 21.581 radnih i 14.237 porodičnih predmeta. Kako teče sam spor, piše na stranici kako teče parnica.

Žalbe pred apelacionim sudovima u 2025.

Žalbe u građanskim predmetima (Gž) pred apelacionim sudovima u 2025. Poslednja kolona je naš proračun.
Apelacioni sudPrimljenoRešenoNerešeno na kraju 2025.Meseci za zaostatak
Apelacioni sud u Beogradu6.1385.7396.28313,1
Apelacioni sud u Kragujevcu3.8923.5171.7155,9
Apelacioni sud u Nišu5.0844.9331.5403,7
Apelacioni sud u Novom Sadu3.5663.4431.0383,6
Svi apelacioni sudovi18.68017.63210.5767,2

Izvor: Godišnji izveštaj o radu sudova za 2025, Vrhovni sud.

Krivični predmeti i žalbe u brojkama za 2025.

Krivični postupak počinje pred osnovnim ili višim sudom, zavisno od težine dela. Žalbe na presude osnovnih sudova rešava viši sud, a na presude viših sudova apelacioni sud (Godišnji izveštaj o radu sudova za 2025, Vrhovni sud).

Krivični predmeti u 2025. Poslednja kolona je naš proračun: nerešeno podeljeno sa rešenim, puta 12 meseci.
Sud i vrsta predmetaPrimljenoRešenoNerešeno na kraju 2025.Meseci za zaostatak
Osnovni sudovi, krivični predmeti (K)30.36330.32320.7518,2
Viši sudovi, krivični predmeti (K)1.8111.9442.02212,5
Viši sudovi, žalbe na presude osnovnih sudova (Kž1)5.8625.8301.4162,9
Apelacioni sudovi, žalbe na presude viših sudova (Kž1)3.4333.3875932,1

Kako se podnosi prijava i kako oštećeni učestvuje u postupku, piše na stranicama krivična prijava i prava oštećenog.

Žalbe i vanredni pravni lekovi u brojkama za 2025.

Žalbe na presude osnovnih sudova u građanskim sporovima najčešće rešavaju viši sudovi. Oni su u 2025. primili 53.038 takvih žalbi, rešili 79.503, a nerešeno je ostalo 103.432. To je oko 15,6 meseci zaostatka, više nego u prvom stepenu.

Vrhovni sud u 2025. Poslednja kolona je naš proračun.
Vrsta predmetaPrimljenoRešenoNerešeno na kraju 2025.Meseci za zaostatak
Revizija u građanskim sporovima (Rev)18.32326.99019.8008,8
Revizija u radnim sporovima (Rev2)3.7635.1934.38710,1
Zahtev za zaštitu zakonitosti u krivičnim predmetima (Kzz)1.5791.7652371,6

Revizija je vanredni pravni lek protiv pravnosnažne presude i dozvoljena je samo u slučajevima koje propisuje zakon. Izvor: Godišnji izveštaj o radu sudova za 2025, Vrhovni sud.

Privredni sudovi

Ako je spor između firmi, ne ide pred osnovni sud nego pred privredni. Njih je šesnaest.

Šesnaest privrednih sudova i teritorije koje pokrivaju.
SudPokrivaSudske jedinice
Privredni sud u Beogradugrad Beograd,
Privredni sud u Valjevuopštine Bogatić, Vladimirci, Koceljeva, Krupanj, Lajkovac, Ljig, Ljubovija, Mali Zvornik, Mionica, Osečina i Ub i gradovi Valjevo, Loznica i ŠabacLoznica, Šabac
Privredni sud u Zaječaruopštine Boljevac, Bor, Kladovo, Knjaževac, Majdanpek, Negotin i Sokobanja i grad Zaječar,
Privredni sud u Zrenjaninuopštine Žitište, Kikinda, Nova Crnja, Novi Bečej, Novi Kneževac, Sečanj i Čoka i grad Zrenjanin,
Privredni sud u Kraljevuopštine Aleksandrovac, Brus, Varvarin, Vrnjačka Banja, Raška, Sjenica, Trstenik, Tutin i Ćićevac i gradovi Kraljevo, Kruševac i Novi PazarKruševac, Novi Pazar
Privredni sud u Kragujevcuopštine Aranđelovac, Batočina, Despotovac, Knić, Lapovo, Paraćin, Rača, Rekovac, Svilajnac, Topola i Ćuprija i gradovi Jagodina i KragujevacJagodina
Privredni sud u Leskovcuopštine Bojnik, Bosilegrad, Bujanovac, Vladičin Han, Vlasotince, Lebane, Medveđa, Preševo, Surdulica, Trgovište i Crna Trava i gradovi Vranje i LeskovacVranje
Privredni sud u Nišuopštine Aleksinac, Babušnica, Bela Palanka, Blace, Dimitrovgrad, Doljevac, Gadžin Han, Žitorađa, Kuršumlija, Merošina, Pirot, Prokuplje, Ražanj i Svrljig i grad Niš,
Privredni sud u Novom Saduopštine Bač, Bačka Palanka, Bački Petrovac, Beočin, Bečej, Žabalj, Sremski Karlovci, Temerin i Titel i grad Novi Sad,
Privredni sud u Pančevuopštine Alibunar, Bela Crkva, Vršac, Kovačica, Kovin, Opovo i Plandište i grad Pančevo,
Privredni sud u Požarevcuopštine Velika Plana, Veliko Gradište, Golubac, Žabari, Žagubica, Kučevo, Malo Crniće, Petrovac na Mlavi i Smederevska Palanka i gradovi Požarevac i SmederevoSmederevo
Privredni sud u Somboruopštine Apatin, Vrbas, Kula, Odžaci i Srbobran i grad Sombor,
Privredni sud u Sremskoj Mitroviciopštine Inđija, Irig, Pećinci, Ruma, Stara Pazova i Šid i grad Sremska Mitrovica,
Privredni sud u Suboticiopštine Ada, Bačka Topola, Kanjiža, Mali Iđoš i Senta i grad Subotica,
Privredni sud u Užicuopštine Arilje, Bajina Bašta, Kosjerić, Nova Varoš, Požega, Priboj, Prijepolje i Čajetina i grad Užice,
Privredni sud u Čačkuopštine Gornji Milanovac, Ivanjica i Lučani i grad Čačak,

Koliko brzo rade privredni sudovi? Podaci za 2025.

Privredni sudovi su u 2025. primili 12.038 privrednih sporova i rešili 11.084. Krajem godine nerešeno je ostalo 7.735 sporova (Godišnji izveštaj o radu sudova za 2025, Vrhovni sud). Uz ovakav tempo, sudovima bi trebalo oko 8,4 meseci da reše zaostatak. To je naš proračun iz podataka izveštaja, a ne zvanični pokazatelj.

Privredni sporovi (P) u privrednim sudovima u 2025. Poslednja kolona je naš proračun: nerešeno podeljeno sa rešenim, puta 12 meseci.
Privredni sudPrimljenoRešenoNerešeno na kraju 2025.Meseci za zaostatak
Privredni sud u Beogradu6.0945.7014.3999,3
Privredni sud u Čačku199177926,2
Privredni sud u Kragujevcu6836223306,4
Privredni sud u Kraljevu4864672787,1
Privredni sud u Leskovcu5185192134,9
Privredni sud u Nišu6616013937,8
Privredni sud u Novom Sadu1.2049691.01412,6
Privredni sud u Pančevu2101731389,6
Privredni sud u Požarevcu3283081114,3
Privredni sud u Somboru206204844,9
Privredni sud u Sremskoj Mitrovici2742931375,6
Privredni sud u Subotici1791471209,8
Privredni sud u Užicu300290903,7
Privredni sud u Valjevu3583032007,9
Privredni sud u Zaječaru150135686,0
Privredni sud u Zrenjaninu188175684,7
Svi privredni sudovi12.03811.0847.7358,4

Žalbe u privrednim sporovima rešava Privredni apelacioni sud. On je u 2025. primio 4.539 žalbi, rešio 6.269, a nerešeno je ostalo 1.942, odnosno oko 3,7 meseci zaostatka.

Predmeti koji idu samo u Beogradu

Za neke vrste sporova nadležan je jedan sud za celu Srbiju.

Predmeti koji se vode samo pred jednim sudom, bez obzira gde živite.
SudVrsta predmetaZa koju teritoriju
Viši sud u BeograduZabrana rasturanja štampe i širenja informacija, sporovi o objavljivanju ispravke informacije i odgovora na informaciju, povreda zabrane govora mržnje, zaštita prava na privatni život i na lični zapis, propuštanje objavljivanja informacije i naknada štete u vezi sa objavljivanjem informacije.cela Republika Srbija
Viši sud u BeograduAutorsko i srodna prava, zaštita i upotreba pronalazaka, industrijskog dizajna, modela, uzoraka, žigova, oznaka geografskog porekla, topografije integrisanih kola i prava oplemenjivača biljnih sorti.cela Republika Srbija
Privredni sud u BeograduAutorsko i srodna prava i prava industrijske svojine, kada je reč o privrednim sporovima.cela Republika Srbija
Prvi osnovni sud u BeograduMeđunarodna pravna pomoć.područja sva četiri osnovna suda u Beogradu

Upravni sud

Jedan sud za celu Srbiju, sa sedištem u Beogradu i tri odeljenja.

Upravni sud ima sedište u Beogradu i tri odeljenja, čl. 8. Zakona.
OdeljenjePokriva
Odeljenje u Kragujevcupodručja viših sudova u Jagodini, Kragujevcu, Kruševcu, Kraljevu, Novom Pazaru, Užicu i Čačku
Odeljenje u Nišupodručja viših sudova u Vranju, Leskovcu, Nišu, Prokuplju i Pirotu
Odeljenje u Novom Sadupodručja viših sudova u Zrenjaninu, Novom Sadu, Somboru, Sremskoj Mitrovici, Subotici i Šapcu

Upravni sud u brojkama za 2025.

Upravni sud je u 2025. primio 11.931 upravni spor i rešio 27.353. Krajem godine nerešeno je ostalo 63.361 upravnih sporova. Uz ovakav tempo, sudu bi trebalo oko 27,8 meseci da reši zaostatak. To je naš proračun iz podataka izveštaja (Godišnji izveštaj o radu sudova za 2025, Vrhovni sud). Kako se pokreće spor, piše na stranici upravni spor.

Prekršajni sudovi

Četrdeset četiri prekršajna suda, u gradovima: Aranđelovac, Bačka Palanka, Beograd, Bečej, Valjevo, Vranje, Vršac, Gornji Milanovac, Zaječar, Zrenjanin, Jagodina, Kikinda, Kragujevac, Kraljevo, Kruševac, Lazarevac, Leskovac, Loznica, Mladenovac, Negotin, Niš, Novi Pazar, Novi Sad, Obrenovac, Pančevo, Paraćin, Pirot, Požarevac, Požega, Preševo, Prijepolje, Prokuplje, Raška, Ruma, Senta, Sjenica, Smederevo, Sombor, Sremska Mitrovica, Subotica, Trstenik, Užice, Čačak, Šabac.

O žalbi odlučuje Prekršajni apelacioni sud.

Prekršajni apelacioni sud ima sedište u Beogradu i tri odeljenja, čl. 7. Zakona.
OdeljenjePokriva
Odeljenje u Kragujevcupodručja prekršajnih sudova u Aranđelovcu, Gornjem Milanovcu, Jagodini, Kragujevcu, Kraljevu, Kruševcu, Novom Pazaru, Paraćinu, Požegi, Prijepolju, Raškoj, Sjenici, Trsteniku, Čačku i Užicu
Odeljenje u Nišupodručja prekršajnih sudova u Vranju, Zaječaru, Leskovcu, Negotinu, Nišu, Pirotu, Preševu i Prokuplju
Odeljenje u Novom Sadupodručja prekršajnih sudova u Bačkoj Palanci, Bečeju, Vršcu, Zrenjaninu, Kikindi, Novom Sadu, Rumi, Senti, Somboru, Sremskoj Mitrovici, Subotici i Šapcu

Koliko brzo rade prekršajni sudovi? Podaci za 2025.

Prekršajni sudovi su u 2025. primili 316.115 predmeta o prekršajima i rešili 320.317. Krajem godine nerešeno je ostalo 203.155 predmeta (Godišnji izveštaj o radu sudova za 2025, Vrhovni sud). Najviše je prekršaja iz saobraćaja: primljeno je 226.965, a rešeno 222.105.

Uz ovakav tempo, prekršajnim sudovima bi trebalo oko 7,6 meseci da reše zaostatak, a kod saobraćajnih prekršaja oko 6,8 meseci. To je naš proračun iz podataka izveštaja, a ne zvanični pokazatelj Vrhovnog suda. U tabeli su samo predmeti o prekršajima, bez predmeta izvršenja i drugih vrsta predmeta.

Predmeti o prekršajima (PR) u prekršajnim sudovima u 2025. Poslednja kolona je naš proračun: nerešeno podeljeno sa rešenim, puta 12 meseci.
Prekršajni sudPrimljenoRešenoNerešeno na kraju 2025.Meseci za zaostatak
Prekršajni sud u Aranđelovcu2.2062.2568824,7
Prekršajni sud u Bačkoj Palanci1.9622.0237674,5
Prekršajni sud u Beogradu74.01278.83065.58810,0
Prekršajni sud u Bečeju2.1122.3275953,1
Prekršajni sud u Čačku5.7045.8292.0364,2
Prekršajni sud u Gornjem Milanovcu1.3061.3183853,5
Prekršajni sud u Jagodini6.7067.3103.4005,6
Prekršajni sud u Kikindi3.0143.1491.2724,8
Prekršajni sud u Kragujevcu9.7679.0928.80511,6
Prekršajni sud u Kraljevu8.3819.8952.8543,5
Prekršajni sud u Kruševcu5.7375.8143.1916,6
Prekršajni sud u Lazarevcu1.5911.6348166,0
Prekršajni sud u Leskovcu5.8476.3362.4584,7
Prekršajni sud u Loznici5.0174.8343.0337,5
Prekršajni sud u Mladenovcu2.4682.1002.54114,5
Prekršajni sud u Negotinu1.9601.9444292,6
Prekršajni sud u Nišu10.84011.9055.0255,1
Prekršajni sud u Novom Pazaru5.3265.6633.4777,4
Prekršajni sud u Novom Sadu22.70919.42623.25714,4
Prekršajni sud u Obrenovcu1.1151.2556025,8
Prekršajni sud u Pančevu9.0249.4057.3379,4
Prekršajni sud u Paraćinu2.2562.2329084,9
Prekršajni sud u Pirotu3.3073.0927532,9
Prekršajni sud u Požarevcu6.7727.0301.2132,1
Prekršajni sud u Požegi10.3516.8626.24410,9
Prekršajni sud u Preševu2.1111.9734172,5
Prekršajni sud u Prijepolju5.4125.2753.6698,3
Prekršajni sud u Prokuplju3.9943.9601.1233,4
Prekršajni sud u Raškoj1.5081.3479898,8
Prekršajni sud u Rumi10.56310.3346.6287,7
Prekršajni sud u Senti3.0213.2301.1534,3
Prekršajni sud u Sjenici1.0021.032720,8
Prekršajni sud u Smederevu10.1039.0263.8275,1
Prekršajni sud u Somboru6.8787.2683.9266,5
Prekršajni sud u Sremskoj Mitrovici6.0735.8713.7357,6
Prekršajni sud u Subotici8.7859.0432.3713,1
Prekršajni sud u Šapcu7.1607.2594.6307,7
Prekršajni sud u Trsteniku1.1761.1471791,9
Prekršajni sud u Užicu6.5258.5124.7336,7
Prekršajni sud u Valjevu10.54610.6265.7256,5
Prekršajni sud u Vranju5.7936.2263.2306,2
Prekršajni sud u Vršcu3.6643.2062.5879,7
Prekršajni sud u Zaječaru5.8306.2032.7155,3
Prekršajni sud u Zrenjaninu6.4817.2183.5785,9
Svi prekršajni sudovi316.115320.317203.1557,6

Kako se osporava kazna, piše na stranicama prekršajni nalog i žalba na prekršajnu presudu.

Primeri iz života

Dug komšije iz drugog grada

Živite u Leskovcu, a komšija koji vam duguje novac živi u Nišu. Tužbu po pravilu podnosite Osnovnom sudu u Nišu, jer se tuži tamo gde živi tuženi.

Spor između dve firme

Dve firme se spore oko neplaćene fakture. Spor ne ide osnovnom sudu nego privrednom, i to onom koji je nadležan za sedište tužene firme.

Spor oko žiga

Neko koristi naziv koji je vaš zaštićeni žig. Takvi sporovi vode se samo u Beogradu, bez obzira na to gde živite.

Najčešća pitanja o sudovima

Kako da znam koji je moj sud?

Nađite svoju opštinu u tabeli. U istom redu piše osnovni sud, viši sud i apelacioni sud koji odlučuje o žalbi.

Da li se tuži u mom gradu ili u gradu tuženog?

Po pravilu je nadležan sud prebivališta tuženog. Za pojedine sporove zakon predviđa i druge sudove.

Koji sud vodi spor između dve firme?

Privredni sud. Njih je šesnaest i svaki pokriva više opština.

Gde se vodi spor oko žiga ili autorskog prava?

Pred Višim sudom u Beogradu, za celu Srbiju. Ako je reč o privrednom sporu, pred Privrednim sudom u Beogradu.

Koliko ima osnovnih sudova?

Šezdeset šest. Četvrti osnovni sud u Beogradu počinje sa radom 1. marta 2027.

Šta još treba da proverite?

Izvor: Zakon o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava, Sl. glasnik RS br. 101/2013, 9/2026 i 56/2026  |  Poslednja provera:

Koji propisi su izvori za ovu stranicu?

Veze ka propisima proverene Otvara se dokument izdavača ili institucije. Brojevi članova odnose se na navedeni propis.

AI pretraga sajta

Pronađite vodiče, postupke i advokate na sajtu.

Pretraga pronalazi sadržaj sajta. Ne unosite lične podatke.

    Otvori celu stranicu pretrage →