Zastupanje.rs

Javnobeležnička tarifa i kalkulator nagrade javnom beležniku

Kod ugovora o nepokretnostima cena zavisi od vrednosti posla, ne od dužine ugovora. Ako donesete gotov ugovor na potvrđivanje, plaćate 60% onoga što košta kad ga beležnik sam sastavi.

Ukratko

  • Kod kupoprodaje i poklona nepokretnosti cena zavisi od vrednosti posla, a ne od dužine ugovora.
  • Solemnizacija, potvrđivanje ugovora koji ste sami sastavili, košta 60% cene javnobeležničkog zapisa.
  • Overa potpisa je 648 dinara po potpisu, bez obzira na vrednost posla.
  • Ostavinski postupak ima svoju, posebnu tarifu.
  • Kontakte beležnika za svoje mesto nađite u imeniku javnih beležnika.

Izvor: Javnobeležnička tarifa  |  Poslednja provera:

Koliko će me koštati beležnik?

Prikazane su obe mogućnosti. Uz nagradu idu i materijalni troškovi, koji nisu u ovom obračunu.

Kako se koristi

  1. Unesite cenu iz ugovora, odnosno vrednost imovine.
  2. Unesite koliko vas potpisuje, od treće stranke nagrada raste.
  3. Dobijate oba iznosa: koliko košta kad beležnik sam sastavi ugovor i koliko kad donesete gotov.

Primer

Kupujete stan za 5.000.000 dinara, potpisuju dvoje.

Ako beležnik sastavlja ugovor, nagrada je 30.240 dinara. Ako donesete gotov ugovor na potvrđivanje, 18.144 dinara.

Razlika od 12.096 dinara je ono što plaćate za to što beležnik sam piše ispravu.

Koliko košta ugovor o stanu ili poklonu?

Kod ugovora o prometu nepokretnosti, poklona i sličnih poslova nagrada se računa iz vrednosti posla. Dve kolone znače dve različite situacije:

  • Javnobeležnički zapis, beležnik sam sastavlja ispravu.
  • Solemnizacija, vi donosite gotov ugovor, beležnik ga potvrđuje. Košta 60% zapisa.
Nagrada prema vrednosti pravnog posla. Iznosi u dinarima. Najviša nagrada za zapis je 864.000 dinara.
Vrednost poslaJavnobeležnički zapisSolemnizacija
do 600.00012.9607.776
600.001 do 2.500.00021.60012.960
2.500.001 do 5.000.00030.24018.144
5.000.001 do 7.000.00043.20025.920
7.000.001 do 10.000.00051.84031.104
10.000.001 do 14.000.00060.48036.288
preko 14.000.000+2.160 za svaki započeti milion60% zapisa

Koliko koštaju overa, testament i druge radnje?

Ove ne zavise od vrednosti posla.

Najčešće radnje sa fiksnom cenom. Iznosi u dinarima, sa PDV-om.
RadnjaCena
Overa potpisa648 po potpisu
Overa potpisa zastupnika firme2.160
Overa prepisa ili fotokopije216 po strani + 432
Overa prevoda, ako je beležnik i sudski prevodilac864
Potvrda da je lice u životu648
Potvrda izvršnosti2.160
Izvod iz lista nepokretnosti1.296
Punomoćje u obliku javnobeležničkog zapisa6.480
Solemnizacija punomoćja4.320
Testament21.600
Popis imovine4.320 po započetom satu
Ustanovljavanje stvarne službenosti43.200

Koliko košta beležnik u ostavinskom postupku?

Kada sud poveri raspravljanje zaostavštine javnom beležniku, primenjuje se posebna tarifa.

Ostavinski postupak kod javnog beležnika, prema vrednosti zaostavštine. Iznosi u dinarima sa PDV-om, najviše 86.400.
Vrednost zaostavštineNagrada
do 150.0004.320
150.001 do 600.0008.640
600.001 do 1.500.00012.960
1.500.001 do 2.500.00019.440
2.500.001 do 5.000.00025.920
5.000.001 do 7.000.00038.880
7.000.001 do 10.000.00064.800
preko 10.000.000+4.320 za svaki započeti milion

Kada beležnik naplaćuje više?

Kada nagrada raste. Iznosi u dinarima.
SituacijaUvećanje
Rad van radnog vremena, vikendom ili praznikom6.480 po satu, najviše 32.400
Rad van kancelarije4.320 prvi sat, pa 2.160 svaki sledeći
Više od dve stranke+2.160 za treću i svaku narednu
Svedok, prevodilac ili tumač+4.320 po licu

Uz nagradu idu i materijalni troškovi: pravna isprava ili hipoteka 1.728 dinara, aneks ili punomoćje 864 dinara, putni trošak do 25 odsto cene litra goriva po kilometru.

Pravni osnov

Javnobeležnička tarifa, Sl. glasnik RS br. 91/2014 sa izmenama do 59/2025

Tekst propisa:

Provereno: . Iznosi se menjaju izmenom tarife, proverite datum pre nego što se oslonite na cifru.

Najčešća pitanja o ceni javnog beležnika

Koliko košta ugovor o kupoprodaji stana kod notara?

Zavisi od vrednosti stana. Za stan do 600.000 dinara zapis je 12.960 dinara, a za stan preko 5 do 7 miliona 43.200 dinara.

Šta je jeftinije, zapis ili solemnizacija?

Solemnizacija, jer košta 60% cene zapisa. Kod nje vi donosite gotov ugovor, a beležnik ga samo potvrđuje.

Koliko košta overa potpisa?

Šeststo četrdeset osam dinara po potpisu. Za zastupnika firme 2.160 dinara.

Koliko košta testament?

Dvadeset jedna hiljada šeststo dinara.

Koliko košta ostavina kod beležnika?

Zavisi od vrednosti zaostavštine, od 4.320 dinara do najviše 86.400.

Da li su iznosi sa PDV-om?

Fiksne naknade i ostavinska tarifa u tabelama su sa PDV-om. Vrednost boda od 180 dinara je bez PDV-a.

Plaća li se više ako nas je više potpisnika?

Za treću i svaku narednu stranku nagrada raste za 2.160 dinara.

Šta još treba da proverite?

Izvori: Javnobeležnička tarifa, Sl. glasnik RS br. 91/2014 sa izmenama, poslednja 59/2025  |  Javnobeležnička tarifa javnog beležnika kao poverenika suda u postupku za raspravljanje zaostavštine, Sl. glasnik RS br. 12/2016  |  Poslednja provera:

Koji propisi su izvori za ovu stranicu?

Veze ka propisima proverene Otvara se dokument izdavača ili institucije. Brojevi članova odnose se na navedeni propis.

AI pretraga sajta

Pronađite vodiče, postupke i advokate na sajtu.

Pretraga pronalazi sadržaj sajta. Ne unosite lične podatke.

    Otvori celu stranicu pretrage →