Zastupanje.rs

Kalkulator sudske takse

Sudska taksa se plaća sudu i odvojena je od onoga što plaćate advokatu. U parnici zavisi od vrednosti spora i iznosi najviše 105.000 dinara pred sudom opšte nadležnosti.

Ukratko

  • Taksu plaćate sudu. To je poseban trošak od onoga što plaćate advokatu.
  • U parnici iznos zavisi od toga koliko tražite. Unesite iznos u kalkulator ispod.
  • Najviše što se plaća za tužbu je 105.000 dinara, koliki god spor bio.
  • Od 2025. godine taksa za tužbu se ne plaća unapred. Ako se spor završi na prvom ročištu poravnanjem, takse uopšte nema.

Poslednja provera:

Izračunajte taksu

Unesite koliko tražite i odmah vidite taksu za tužbu, presudu, žalbu i ostalo. Ako spor nema novčanu vrednost, razvod, iseljenje, smetanje državine, kliknite na dugme ispod polja, zakon za te slučajeve sam propisuje vrednost.

Vrednost spora

Procenat se obračunava na celu vrednost spora, ne samo na deo iznad praga. Kod privrednog suda, kada je jedna stranka fizičko lice koje nije preduzetnik, primenjuje se skala suda opšte nadležnosti.

Kako se koristi

  1. Unesite koliko tražite, u dinarima.
  2. Ako spor nema novčanu vrednost, razvod, iseljenje, očinstvo, kliknite na dugme ispod polja i zakon sam upisuje vrednost.
  3. Dobijate taksu za svaku radnju: tužbu, presudu, žalbu, reviziju.

Primer

Tražite 500.000 dinara pred osnovnim sudom. Taksa za tužbu je 21.000 dinara, i isto toliko za presudu.

Za razvod braka zakon uzima vrednost od 20.000 dinara, pa je taksa za tužbu 3.600 dinara.

Ovo je samo ono što se plaća sudu. Advokat se plaća posebno: advokatska tarifa.

Kako se računa taksa u parnici?

Osnovna taksa zavisi od vrednosti spora. Sve ostale radnje izvode se iz nje množenjem: odgovor na tužbu je polovina, revizija dvostruka, odluka po vanrednom pravnom sredstvu trostruka.

Osnovna taksa za tužbu prema vrednosti spora. Procenat se obračunava na celu vrednost predmeta spora, ne samo na deo iznad praga.
Sud opšte nadležnostiPrivredni sud
Vrednost sporaTaksaVrednost sporaTaksa
do 10.0002.800do 10.0005.000
preko 10.000 do 100.0002.800 + 4% vrednosti sporapreko 10.000 do 100.0005.000 + 6% vrednosti spora
preko 100.000 do 500.00011.000 + 2% vrednosti sporapreko 100.000 do 1.000.00017.000 + 2% vrednosti spora
preko 500.000 do 1.000.00032.000 + 1% vrednosti sporapreko 1.000.000 do 10.000.00060.000 + 1% vrednosti spora
preko 1.000.00053.000 + 0,5% vrednosti sporapreko 10.000.000275.000 + 0,5% vrednosti spora
Najviši iznos105.000Najviši iznos420.000
Tarifni broj 1, podnesci, izraženi kao udeo osnovne takse.
RadnjaKoliko se plaća
Tužba i protivtužbapuna osnovna taksa
Žalba protiv presude ili rešenja, i žalba protiv rešenja u sporovima zbog smetanja posedapuna osnovna taksa
Odgovor na tužbupolovina osnovne takse
Odgovor na žalbu ili revizijupolovina osnovne takse
Predlog za izvršenje na osnovu izvršne ili verodostojne ispravepolovina osnovne takse Ako je za sprovođenje nadležan javni izvršitelj, trećina osnovne takse. Ako je za sprovođenje izvršenja nadležan javni izvršitelj, plaća se trećina takse.
Predlog za obezbeđenjepolovina osnovne takse Ako je za sprovođenje nadležan javni izvršitelj, trećina osnovne takse.
Prigovor i žalba u postupku pobijanja rešenja o izvršenjupolovina osnovne takse Ako je za sprovođenje nadležan javni izvršitelj, trećina osnovne takse.
Predlog za obezbeđenje dokazapolovina osnovne takse
Tužba sa predlogom za izdavanje platnog nalogapolovina osnovne takse
Otkaz poslovne prostorijepolovina osnovne takse
Revizija protiv presude ili rešenjadvostruka osnovna taksa
Predlog za ponavljanje postupkadvostruka osnovna taksa
Žalba protiv rešenja kojim se odbija ili odbacuje predlog za povraćaj u pređašnje stanjepolovina osnovne takse Najviše 2.800 dinara, odnosno 27.000 dinara pred privrednim sudom.
Predlog da se prizna odluka stranog suda, i žalba na rešenje po tom predlogu, sud opšte nadležnosti2.800 dinara
Predlog da se prizna odluka stranog suda, i žalba na rešenje po tom predlogu, privredni sud27.000 dinara
Tarifni broj 2, odluke, izražene kao udeo osnovne takse.
RadnjaKoliko se plaća
Prvostepena presuda, i rešenje u sporovima zbog smetanja posedapuna osnovna taksa
Presuda zbog propuštanjapolovina osnovne takse
Presuda na osnovu priznanja ili odricanjapolovina osnovne takse
Rešenje o odbacivanju tužbepolovina osnovne takse Najviše 15.000 dinara, odnosno 27.000 dinara pred privrednim sudom.
Rešenje o izdavanju platnog nalogapolovina osnovne takse
Rešenje po predlogu za obezbeđenjepolovina osnovne takse Ako je za sprovođenje nadležan javni izvršitelj, trećina osnovne takse.
Rešenje po prigovoru protiv rešenja o izvršenju na osnovu verodostojne ispravepolovina osnovne takse Ako je za sprovođenje nadležan javni izvršitelj, trećina osnovne takse.
Rešenje o izvršenju na osnovu inostrane izvršne ispravepuna osnovna taksa Ako je za sprovođenje nadležan javni izvršitelj, trećina osnovne takse.
Rešenje o povraćaju u pređašnje stanjepolovina osnovne takse Najviše 2.800 dinara, odnosno 27.000 dinara pred privrednim sudom.
Rešenje o troškovima postupka, kad se o njima odvojeno odlučujepuna osnovna taksa
Odluka drugostepenog suda po žalbipuna osnovna taksa Ne plaća se ako se žalba odbacuje ili se prvostepena odluka ukida.
Odluka po vanrednom pravnom sredstvutrostruka osnovna taksa Ne plaća se ako je vanredno pravno sredstvo odbačeno ili je niža odluka ukinuta.
Rešenje o priznanju i izvršenju odluke inostranog suda ili arbitraže, sud opšte nadležnosti2.800 dinara
Rešenje o priznanju i izvršenju odluke inostranog suda ili arbitraže, privredni sud27.000 dinara

Kada se plaća taksa?

Ovo je izmena iz 2025. koju mnogi ne znaju: taksu za tužbu više ne plaćate kada je podnosite.

Kada se plaća taksa za tužbu Taksa za tužbu ne plaća se pri podnošenju. Obaveza nastaje tek danom zaključenja prvog ročišta za glavnu raspravu. Ako se spor završi pre toga poravnanjem, priznanjem ili odricanjem, takse nema. Podnosite tužbu taksa se još ne plaća Prvo ročište obaveza nastaje danom zaključenja ročišta Rok 8 dana od nastanka obaveze Spor završen pre prvog ročišta poravnanjem, takse nema
Pravilo važi od izmene Zakona iz 2025. godine. Ranije se taksa plaćala odmah uz tužbu.
Trenutak nastanka taksene obaveze, čl. 3 Zakona.
RadnjaKada nastaje obaveza plaćanja
Podnesakkada se preda sudu, odnosno kada se izvrši obračun takse ako iznos zavisi od vrednosti spora
Tužbadanom zaključenja pripremnog ročišta ili prvog ročišta za glavnu raspravu, ako postupak nije okončan pre toga posredovanjem, mirnim rešavanjem radnog spora, poravnanjem, priznanjem ili odricanjem od tužbenog zahteva
Tužba, kada se postupak okonča ranijedanom dostavljanja tužiocu odluke kojom se postupak okončava, ako je postupak okončan odbacivanjem ili povlačenjem tužbe, obustavom, presudom zbog propuštanja ili izostanka, ili presudom bez rasprave
Odgovor na tužbudanom dostavljanja pravosnažne odluke kojom se postupak okončava, za svaku stranku srazmerno uspehu u sporu
Sudska odlukakada se objavi, a ako stranka nije prisutna objavljivanju, kada joj se dostavi prepis odluke
Sudsko poravnanjekada se zaključi
Paušalna taksa u ostavinskom postupkukada rešenje o nasleđivanju postane pravosnažno
Sudski prepiskada se zatraži od suda
Ostale radnjekada se zatraži njihovo preduzimanje

Ako se spor završi na prvom ročištu, takse nema

Obe strane su oslobođene takse ako se spor završi najkasnije na prvom ročištu: poravnanjem, medijacijom, ili tako što tuženi prizna ono što se traži, odnosno tužilac odustane.

Ni presuda doneta tog dana se ne taksira.

Sporovi bez novčane vrednosti

Za razvod, iseljenje ili očinstvo nema iznosa iz kog bi se računalo. Zato zakon sam propisuje vrednost koja se uzima radi takse. Iz nje se onda računa po istoj formuli.

Vrednost koja se uzima radi naplate takse kada spor nije novčano izražen, čl. 21 do 28 Zakona.
Vrsta sporaVrednost u dinarima
Razvod, poništenje ili utvrđenje punovažnosti braka20.000
Stvarne i lične službenosti, doživotno izdržavanje20.000
Utvrđivanje ili osporavanje očinstva10.000
Smetanje državine10.000
Otkaz ugovora o zakupu stana, podstanarskog ugovora, iseljenje iz stana10.000
Deoba zajedničke imovine, vrednost traženog dela, ali najmanje10.000
Činidba, nečinjenje, trpljenje, izjava volje, utvrđenje postojanja prava, iznos označen u tužbi, ali najmanje10.000
Obezbeđenje dokaza pre pokretanja parnice10.000
Izvršni postupak, kada poverilac ne naznači vrednost10.000
Kada se vrednost ne može utvrditi ni po jednom pravilu15.000
Kada se vrednost ne može utvrditi, u privrednim sporovima30.000
Upravni spor, neprocenjiv predmet15.000

Ako je predmet spora pravo na zakonsko izdržavanje, vrednost se računa prema zbiru davanja za tri meseca, osim ako se izdržavanje traži za kraće vreme.

Ako se uz brakorazvodni spor ili spor o očinstvu raspravlja i zahtev za izdržavanje, naplaćuje se samo jedna taksa, prema vrednosti za brakorazvodni spor odnosno spor o očinstvu.

Ko ne plaća sudsku taksu?

Neki su oslobođeni po samom zakonu. Drugi mogu tražiti oslobođenje od suda ako bi plaćanje ugrozilo izdržavanje njih i porodice.

Oslobođeni po zakonu

  • Republika Srbija, državni organi i posebne organizacije, organi autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave
  • organizacije Crvenog krsta
  • lica koja zahtevaju zakonsko izdržavanje
  • lica koja zahtevaju isplatu minimalne zarade
  • zaposleni u radnom sporu, kada ne traži novac, na primer za poništaj otkaza
  • stranka u vanparničnom postupku, za radnje koje je sud poverio javnom beležniku
  • obe stranke, ako se parnični postupak okonča do zaključenja prvog ročišta za glavnu raspravu posredovanjem, mirnim rešavanjem radnog spora, poravnanjem, priznanjem ili odricanjem od tužbenog zahteva

Oslobođenje po odluci suda

Sud može osloboditi taksenog obveznika ako bi plaćanjem takse sredstva iz kojih se on i članovi domaćinstva izdržavaju bila umanjena u meri koja ugrožava njihovu socijalnu sigurnost. Odluku donosi prvostepeni sud na predlog obveznika, uz uverenje o imovnom stanju ne starije od šest meseci.

Oslobođenje od svih troškova postupka

U parnici sud oslobađa od plaćanja troškova postupka stranku koja prema svom opštem imovnom stanju ne može da ih snosi. Potpuno oslobođenje obuhvata takse i predujam za svedoke, veštake, uviđaj i sudske oglase. Sud pri tome ceni vrednost spora, broj lica koja stranka izdržava i prihode i imovinu stranke i njene porodice. Osnov: čl. 168. ZPP.

Predlog se podnosi prvostepenom sudu, uz činjenice i dokaze o imovnom stanju. Stranka koja je potpuno oslobođena troškova može dobiti i besplatnog punomoćnika sa spiska advokata, kada je to nužno radi zaštite njenih prava. Osnov: čl. 169. i 170. ZPP. Pravo na pomoć van suda objašnjava stranica besplatna pravna pomoć.

Odloženo plaćanje i plaćanje na rate

Za podneske i odluke u upravnim sporovima u stvarima penzijskog, invalidskog i zdravstvenog osiguranja, dečjeg dodatka, starateljstva, usvojenja i socijalne pomoći, taksa se plaća samo ako tužba bude pravosnažno odbijena ili odbačena.

Ako ukupan iznos taksi premašuje trećinu mesečnih primanja obveznika, sud može odrediti plaćanje u najviše šest mesečnih rata.

Vanparnični postupak

Ostavina, deoba, testament, uređenje međa. Ovde su takse fiksne i znatno niže nego u parnici.

Tarifni broj 4, podnesci u vanparničnim stvarima koje nisu posebno tarifirane.
RadnjaTaksa u dinarima
Predlog za pokretanje vanparničnog postupka koji nije posebno tarifiran700
Žalba protiv odluke prvostepenog suda700
Tarifni broj 5, konačna odluka u tim vanparničnim stvarima.
RadnjaTaksa u dinarima
Konačna odluka prvostepenog suda u vanparničnim stvarima iz tarifnog broja 4700

Ostavinski postupak

Za raspravljanje zaostavštine plaća se paušalna taksa u rasponu od 2.000 do 75.000 dinara. Sud je odmerava po slobodnoj oceni.

  • Paušalna taksa plaća se samo ako je ostavinski postupak završen donošenjem rešenja o nasleđivanju.
  • Sud utvrđuje vrednost merodavnu za odmeravanje paušalne takse po slobodnoj oceni, na osnovu izjava naslednika i podataka koje su podneli.
  • Paušalnu taksu plaćaju naslednici u srazmeri nasleđenih delova.
  • Za predlog da se sprovede rasprava zaostavštine i za druge podneske u toku ostavinskog postupka ne plaća se taksa.
  • Ako naslednici sporazumno predlože deobu i sporazum bude unet u rešenje o nasleđivanju, plaća se taksa kao za poravnanje umesto posebne takse za deobu.

Deoba, međe i testament

Tarifni broj 10, postupak za deobu.
RadnjaTaksa u dinarima
Predlog da se sprovede deoba zajedničke stvari ili imovine2.800
Odluka po predlogu za deobu2.800
Žalba protiv odluke po predlogu2.800
Tarifni broj 11, uređenje međa.
RadnjaTaksa u dinarima
Predlog za uređenje međa2.800
Odluka po predlogu2.800
Žalba protiv odluke po predlogu2.800
Tarifni broj 9, sastavljanje i čuvanje testamenta.
RadnjaTaksa u dinarima
Sastavljanje sudskog testamenta2.000
Sastavljanje međunarodnog testamenta2.000
Čuvanje testamenta u sudu2.000
Opoziv testamenta u sudu2.000

Overa i kupoprodaja nepokretnosti

Overa potpisa se plaća po listu. Kod kupovine stana, poklona i doživotnog izdržavanja taksa zavisi od vrednosti imovine.

Tarifni broj 13, overa potpisa, rukopisa, prepisa i prevoda.
RadnjaTaksa u dinarima
Overa potpisa ili rukopisa300
Overa potpisa sudskog prevodioca na prevodu za upotrebu u zemlji300
Overa rukopisa, po listu formata A4300
Overa prepisa ili fotokopije, po listu formata A4300
Overa potpisa sudskog prevodioca na prevodu za upotrebu u inostranstvu600
Overa potpisa na punomoćju600
Molba kojom se traži overa za upotrebu u inostranstvu300
Overa potpisa, prepisa ili rukopisa za upotrebu u inostranstvu2.800
Tarifni broj 14, taksa prema vrednosti imovine koja je predmet pravnog posla.
Vrednost imovineTaksa u dinarima
do 600.0009.000
preko 600.000 do 2.500.00015.000
preko 2.500.000 do 5.000.00021.000
preko 5.000.000 do 7.000.00030.000
preko 7.000.000 do 10.000.00036.000
preko 10.000.000 do 14.000.00042.000
preko 14.000.00042.000 dinara uvećano za 1.500 dinara za svakih započetih 1.000.000 dinara vrednosti, najviše do 600.000 dinara.

Umanjenja kod javnobeležničkog zapisa

Ugovor o poklonu nepokretnosti između roditelja kao poklonodavca i deteta kao poklonoprimca, plaća se polovina takse.

Predugovor, dopuna ili raskid postojećeg ugovora u obliku javnobeležničkog zapisa, plaća se polovina takse.

Za treću i svaku narednu stranku taksa se uvećava za 1.500 dinara, najviše do 50% osnovne takse.

Krivični postupak po privatnoj tužbi

Sudska taksa u krivičnom postupku plaća se samo kada se postupak vodi po privatnoj tužbi.

Tarifni broj 20, krivični postupak po privatnoj tužbi, podnesci.
RadnjaTaksa u dinarima
Privatna tužba2.000
Protivtužba2.000
Zahtev za ponavljanje krivičnog postupka1.000
Žalba protiv presude1.000
Žalba protiv rešenja kojim se izriče sudska opomena1.000
Tarifni broj 21, krivični postupak po privatnoj tužbi, odluke.
RadnjaTaksa u dinarima
Presuda2.000
Rešenje kojim se izriče sudska opomena2.000
Ostala rešenja kojima se okončava postupak1.000

Prekršajni postupak

Tarifni broj 22, prekršajni postupak.
RadnjaTaksa u dinarima
Žalba protiv presude prekršajnog suda2.000
Žalba protiv rešenja prekršajnog suda2.000
Zahtev za ponavljanje prekršajnog postupka3.000
Zahtev za vanredno preispitivanje pravosnažne presude3.000

Upravni spor

U upravnom sporu osnovica zavisi od toga da li je predmet procenjiv. Kada se pokreće upravni spor, piše na stranicama upravni spor i odbijena subvencija.

Tarifni broj 23, osnovica za obračun takse u upravnom sporu.
Vrsta predmetaOsnovica
Neprocenjivi predmeti2.800 dinaraNajniži iznos takse za tužbu propisan tarifnim brojem 1.
Procenjivi predmeti i javne nabavke1% vrednosti1% od procenjene vrednosti spora, odnosno vrednosti javne nabavke.
Zaštita konkurencije50.000 dinara
Tarifni broj 23, podnesci, kao udeo osnovice.
RadnjaKoliko se plaća
Tužba kojom se pokreće upravni sporpuna osnovna taksa
Tužba za ponavljanje postupkapuna osnovna taksa
Zahtev za odlaganje izvršenjapolovina osnovne takse
Prigovor na odluku sudije pojedincapolovina osnovne takse
Zahtev za donošenje odluke u izvršenju presudepolovina osnovne takse
Zahtev za preispitivanje sudske odlukedvostruka osnovna taksa
Tarifni broj 24, odluke, kao udeo osnovice. Taksa se plaća samo za odbijajuću i odbacujuću odluku.
RadnjaKoliko se plaća
Presudapuna osnovna taksa
Rešenje o odbacivanju tužbepolovina osnovne takse
Rešenje po zahtevu za odlaganje izvršenjapolovina osnovne takse
Rešenje po prigovoru na odluku sudije pojedincapuna osnovna taksa
Odluka po zahtevu za donošenje odluke u izvršenju presudepolovina osnovne takse
Odluka po tužbi za ponavljanje postupkapuna osnovna taksa
Odluka po zahtevu za preispitivanje sudske odlukedvostruka osnovna taksa

Sudski registar, uverenja, prepisi i depoziti

Tarifni broj 17, prijava za upis u sudski registar.
RadnjaTaksa u dinarima
Svaka prijava za upis u sudski registar1.000
Tarifni broj 18, upis u sudski registar.
RadnjaTaksa u dinarima
Rešenje po prijavi za upis osnivanja subjekta upisa2.800
Rešenje po prijavi za ostale vrste upisa1.000
Žalba na rešenje u postupku upisa1.000
Zahtev za brisanje upisa iz sudskog registra1.000
Rešenje po zahtevu za brisanje upisa1.000
Tarifni broj 25, sudska uverenja i potvrde.
RadnjaTaksa u dinarima
Uverenje300
Tarifni broj 26, prepisi.
RadnjaTaksa u dinarima
Prepisivanje sudskih i javnotužilačkih akata, po stranici teksta izvornika40

Za čuvanje novca, stvari i vrednosnih papira u sudskom depozitu plaća se godišnje 2% od vrednosti deponovanih stvari. Započeta godina računa se kao cela.

Kako se taksa plaća?

Način i rok plaćanja, čl. 4, 6, 8 i 40 Zakona.
PitanjePravilo
Taksa do 5.000 dinaraTaksa do 5.000 dinara plaća se, po pravilu, u sudskim taksenim markama.
Taksa preko 5.000 dinaraTaksa preko 5.000 dinara plaća se u gotovom novcu, uplatom na propisani račun.
Apoeni taksenih maraka10, 20, 50, 100, 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000 dinara
ZaokruživanjeAko ne postoji odgovarajući apoen, iznos se zaokružuje, i to od 1 do 9 dinara na 0 dinara.
Rok plaćanjaTaksa se plaća najkasnije u roku od osam dana od dana nastanka taksene obaveze, ako zakonom nije drugačije određeno.
Ako se ne platiAko fizičko lice ne plati taksu po nalogu, sud donosi rešenje o izvršenju kojim obavezuje obveznika na dugovanu taksu uvećanu za kaznenu taksu od 50% visine takse.
Zastarelost naplateNaplata takse zastareva u roku od pet godina po isteku kalendarske godine u kojoj je nastala taksena obaveza.

Najčešća pitanja o sudskim taksama

Kada plaćam taksu za tužbu?

Od 2025. godine ne plaćate je kada predate tužbu, nego tek posle pripremnog ili prvog ročišta za glavnu raspravu.

Šta ako se spor završi na prvom ročištu?

Takse nema. Obe strane su oslobođene ako se spor završi poravnanjem, medijacijom, ili tako što tuženi prizna zahtev ili tužilac odustane.

Kolika je najviša taksa?

Sto pet hiljada dinara pred sudom opšte nadležnosti i 420.000 dinara pred privrednim sudom, koliko god spor bio veliki.

Šta ako ne mogu da platim?

Možete tražiti oslobođenje od suda, ako bi plaćanje ugrozilo izdržavanje vas i vaše porodice. Uz predlog ide uverenje o imovnom stanju.

U kom roku se plaća?

Osam dana od nastanka taksene obaveze. Ako ne platite po nalogu suda, dug se uvećava za kaznenu taksu od 50 odsto.

Koliko je taksa za razvod?

Za razvod zakon uzima vrednost od 20.000 dinara, pa taksa za tužbu iznosi 3.600 dinara pred sudom opšte nadležnosti.

Šta još treba da proverite?

Izvor: Zakon o sudskim taksama sa Taksenom tarifom, Sl. glasnik RS br. 28/94, 53/95, 16/97, 34/2001, 9/2002, 29/2004, 61/2005, 116/2008, 31/2009, 101/2011, 93/2012, 93/2014, 106/2015, 95/2018 i 91/2025  |  Poslednja izmena propisa: 91/2025  |  Poslednja provera:

Koji propisi su izvori za ovu stranicu?

Veze ka propisima proverene Otvara se dokument izdavača ili institucije. Brojevi članova odnose se na navedeni propis.

AI pretraga sajta

Pronađite vodiče, postupke i advokate na sajtu.

Pretraga pronalazi sadržaj sajta. Ne unosite lične podatke.

    Otvori celu stranicu pretrage →